EESTI IDAMAISE TANTSU KODA

XV RAHVUSVAHELINE IDAMAISE TANTSU FESTIVAL TALLINNAS


Tere tulemast XV Rahvusvahelisele Idamaise Tantsu Festivalile Tallinnas 25.-26. novembril 2023!

Tegemist on piduliku juubelifestivaliga,
tähistamaks 20 aasta möödumist esimesest Rahvusvahelisest Idamaise Tantsu Festivalist Tallinnas!

Festivali toetab Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet

Tutvu festivali ajalooga


PROGRAMM








ÕPETAJAD



Badriyah - elav kõhutantsu entsüklopeedia ja Egiptuse kõhutantsu kuldajastu staar!

Lenka Badriyah on pärit Tšehhist, kuid elab ja töötab Belgias. Õpetajana on Badriyah tegutsenud 15, esinejana 10 aastat. Muuhulgas on ta Jillina tantsuetenduse “Bellydance Evolution” solisti ja trupitantsijana üles astunud enam kui 60 riigi lavadel. Badriyah korraldab tantsufestivale Kan Zaman ning Leylet Raqs.

Badriyah on raqs sharqi* ja selle ajaloo fänn. Ta armastab legendaarsete Egiptuse tantsijate lugusid uurida ja nn. kuldajastu kõhutantsu esitada. Samuti kogub ta kõhutantsu kuldajastuga seotud ajaloolisi esemeid. Tema kollektsioonis on üle 400 eseme: postkaardid, vinüülplaadid, plakatid, ajakirjad, haruldased esemed nagu Samia Gamali autogrammiga fotod ja Badia Masabni häälega vinüülplaadid ning palju muud. Seda kõike eksponeerib Badriyah veebimuuseumis www.badriyahbellydance.com. Hetkel käivad Belgias ettevalmistused ka füüsilise muuseumi rajamiseks.

Argipäeviti on Badriyal ka teine töö - nimelt on ta kosmose ilma uuriv teadlane. Parasjagu on ta seotud ühe Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseohutuse projektiga ning juhib pimedatele ja vaegnägijatest lastele mõeldud haridusprojekti.

*“Raqs sharqi” (رقص شرقي‎ ) otsetõlge araabia keelest on “Ida/Idamaa tants” või “idamaine tants”, kuid reeglina tõlgitakse mõiste kui “kõhutants”. Mõiste “raqs sharqi” tähistab egiptuse pärimustantsudel põhinevat ja erinevate teiste traditsioonide (sh türgi, pärsia, euroopa, ladina-ameerika jt) elemente sisaldavat kutselist lavatantsu vormi, mis kujunes Egiptuses välja vahemikus 1890 - 1930, moderniseerumise ja Euroopa kolonialismile vastanduva rahvusluse kontekstis. Raqs sharqi saavutas rahvusvahelise tuntuse, mis kestab ja kasvab tänaseni.

Raqs sharqi” on “kõhutantsu” ja “idamaise tantsu” tähenduses kasutusel kõikjal araabiakeelses maailmas, mistõttu eelistatakse seda sageli ka väljaspool araabiakeelset maailma, eeskätt kõhutantsijate ringkondades. Kuigi “raqs sharqi” sündis Egiptuse sajandivahetuse suurlinnades kutselise lavatantsuna, on selle juured siiski traditsioonides ja pärimuses ning see on täna aktsepteeritud üle-Egiptuselise tantsuvormina.

Loe kõhutantsu terminoloogia kohta lisaks artiklist "Kõhutantsu ajalugu ja harrastus Eestis"

BADRIYAH KURSUSED:

Lüüriline pop-koreograafia

Sellel kursusel õpime koreograafia, mida iseloomustavad nii raqs sharqi liikumised kui eneseväljendus kaasaegses võtmes. Koreograafia on tuntud Araabia pop-artisti Elyanna loole ning see sisaldab ohtralt kontraste: sujuvad ja pehmed liikumised vahelduvad tugevate ja energilistega, lüürilised ja romantilised osad vahelduvad kirglike ja dünaamilistega.

Lühike kõhutantsu ajalugu

Badriyah annab selles loengus põgusa ülevaate kõhutantsu ajaloost alates 18. sajandi lõpust kuni hilise kuldajastu perioodini 1960ndatel. Samuti räägib ta Egiptuse kutselistest naisesinejatest ghawazi ning awalim, raqs sharqi sünnist ning kuidas lääne publik selle vastu võttis ja sellele reageeris.

Egiptuse kõhutantsu kuldajastu stiil

Kursus tutvustab Egiptuse kõhutantsu kuldajastu tantsutehnikat, tüüpilisi liigutusi ja esteetikat. Kõik eelnev seotakse omavahel kokku lühikeses koreograafias.




Dovile - laval nagu püss, mis jätab publiku õhku ahmima...

Dovile Karpušenko on mitmekordselt auhinnatud kõhutantsija Leedust, Kaunasest. Tantsuõpetajana juhendab ta nii rühma- kui eratunde ning annab kursuseid nii Leedu festivalidel kui ka välismaal, põhiliselt Hiinas, Malaisias ja Euroopas.

Dovile ei loe tantsusaalis veedetud tunde, tema jaoks tants ongi tema elu. Ta usub, et kõhutants ei kuulu enam ainult Egiptusele, vaid kõikidele naistele.

DOVILE KURSUSED:

Kaasaegne baladi

Kursusel õpime rohkelt baladile iseloomulikke liigutusi ning kauneid kombinatsioone, mille seome üheks võimsaks kaasaegse baladi koreograafiaks.

Trummisoolo:

Dovile õpetab talle ainuomast trummisoolo tehnikat ning põnevat lihaste isolatsioonitehnikat. Õpitud tehnika paneme kokku ülimalt särtsakaks ja energiast pakatavaks koreograafiaks.




Zahra - Eestis juba palavalt armastatud maroko tantsude “ema”, kes seekord kostitab meid särtsaka ja trikke täis egiptuse tantsuga!

Zahra on pärit Marokost, kuid ta elab ja töötab Soomes, kus tal on oma tantsukool 1996. aastast. Zahrat teatakse eelkõige tema võimsa lavastiili poolest. Ta korraldab tantsureise Marokosse ning tänu koostööle mitmete Eesti kõhutantsuõpetajatega on ta Maroko kultuuri Eestis edukalt levitanud. Zahra arvab, et Eesti on üks väheseid riike, kus kõhutantsijad nii põhjalikult Maroko tantse on õppinud ning ta peab Eesti tantsijaid nagu oma tütardeks, kellele ta oma teadmisi edasi saab anda.

ZAHRA KURSUSED:

Oriental “Asena”

Zahra õpetab kaasaegse egiptuse orientali, mis sisaldab erilisi liigutusi, mida tavatrennides ei õpetata. Tantsu saab esitada lihtsas kostüümis: top, retuusid ja lihtne puusarätik. Koreograafias on tervikuks põimitud põnevad puusakukud, arabeskid, juusteloopimine jpm. Sobib hästi ka grupile, näiteks 4-liikmelisele, kuna igal tantsijal on muusikas oma aktsendid. Koreograafiaga saavad tantsijad demonstreerida eri kehaosade isoleeritud liikumisi. Muusika on Asena 2005. aasta albumilt.


Nataliya Kulishenko - üks parimaid roma tantsu artiste Ukrainas. Pole olemas publikut, keda tema etteasted ja pöörane lavaenergia külmaks jätaks!

Nataliya on tantsukooli “Dance Hayat” juht ning roma tantsu (mustlastantsude) ja folkloori ning Balkani tantsude koreograaf. Ta on Pavlo Visrky Nimelise Ukraina Rahvusliku Folkloorsete Tantsude Trupi endine tantsija ja vilistlane.

Nataliya on Ukrainas ning Euroopas omal alal väga tuntud ja austatud, kuna on rajanud oma kooli, loonud uued tantsusuunad ja loob oma koolile ise koreograafiad. Kõik tema koeograafiad on särtsaka ja värvika iseloomuga, pakkudes publikule vapustavat vaatemängu. Koos Nataliyaga saavad tantsijad justkui reisida Balkanile ja ammutada inspiratsiooni romade tulisest energiast.



NATALIYA KURSUSED:

Roma tants (mustlastants)

Kursusel õpitakse üks tõeline mustlastantsu maiuspala! Tantsus on kordused, aeglasemad kombinatsioonid, mis kasvavad kiiremaks, kuni tõmbavad publiku kaasa. Kindlasti on seal ka lehvivad seelikud, teravad aktsendid ja oi-kui-palju emotsioone! Kursuselt õpib midagi uut nii algaja kui ka kesktasemega tantsija. 

NB! Kursusele võta kaasa lai seelik.




Kalila - Eesti üks säravaimaid noori õpetajaid, kes hoiab meie lippu kõrgel kogu Euroopas - võistlusmedaleid toovad talle endale lisaks koju ka tema õpilased!

Kalila on noor vabakutseline tantsija, koreograaf ning tantsuõpetaja. Tantsimisega alustas Kalila juba 3-aastasena ning kõhutantsuga tegelemist alustas ta 2005. aastal. Sellest ajast peale on kõhutants saanud tema elu lahutamatuks osaks. Kõhutantsutrennide juhendamist alustas ta 2010. aastal ning praeguseks on Kalila õpetamas käinud erinevates paikades üle terve Eesti ning ka välismaal ning regulaarseid tunde juhendab ta Tallinnas ja Hiiumaal.

Lisaks on Kalila käinud võistlemas mitmetel idamaise tantsu võistlustel nii Eestis kui välismaal ning võitnud mitmeid auhinnalisi kohti. Viimase aasta jooksul on ta medaleid ja karikaid koju toonud võistlustelt Taanis, Hispaanias, Norras ning Poolas. Võistlustel on väga edukad olnud ka tema loodud ja juhendatud koreograafiad.

Tema tantsutaust on kirju ja mitmekülgne - ta on lisaks kõhutantsule täiendanud end paljude erinevate tantsustiilide alal (ballett, kaasaegne tants, Eesti rahvatants jne) ning tal on ka koreograafia magistrikraad Tallinna Ülikoolist. Lisaks jätkab ta enda täiendamist erinevate tantsustiilide kursustel ja workshoppidel nii Eestis kui välismaal ning leiab, et tantsumaailmas on alati võimalik edasi areneda ning midagi uut juurde õppida.

KALILA KURSUSED:

Võistluskoreograafia (kesktase/edasijõudnud)

Sellel kursusele õpime lühikese ent lööva koreograafia, mis sobib hästi esitamiseks võistlustel, sest võimaldab näidata enda mitmekülgseid oskusi tantsijana. Lisaks koreograafia õppimisele räägime, mida võistlusel osaledes silmas pidada; millised on tavalisemad punktikategooriad, milles võistlejaid hinnatakse; kuidas ennast võistlusteks ette valmistada nii füüsiliselt kui ka vaimselt; kuidas ennast võimalikult mitmekülgselt näidata tugeva tehnikaga tantsijana ning kuidas võistlusel silma jääda.

Kursusele on oodatud kõik, kes soovivad õppida särtsaka koreograafia, isegi kui ise võistlustel osaleda ei soovi!



Iris - Eesti üks andekamaid kõhutantsu koreograafe, kelle mix-koreograafiaid armastatakse ja tantsitakse igas Eesti nurgas!

Iris on tantsumaailmas tegutsenud juba üle 20 aasta. Tema tantsutee algas India klassikalise tantsuga, pärast mida pühendus ta flamenkole. Seejärel sai tema peamiseks tantsustiiliks kõhutants.

Iris on üks esimesi kutselisi Eesti kõhutantsijaid. Ta on Eesti esimese professionaalse idamaise tantsu trupi "Zahira" liige selle loomisest peale, aga ka solist ja tantsuõpetaja. Ta on osalenud nii koos trupiga kui ka solistina mitmetes projektides, esinedes ja juhendades Eestis, Lätis, Soomes, Egiptuses, töötanud mitmeid aastaid tantsijana Araabiamaades: Araabia Ühendemiraatides, Egiptuses, Omaanis, Jordaanias.

Iris tantsib ja õpetab peale kõhutantsu ka teisi stiile nagu hispaania/flamenko fusioon, Bollywood, ladina-idamaise tantsu fusioonid, maailma rahvaste tantsud. Irise loodud miksitud stiilide koreograafiad on kõhutantsuhuviliste seas väga populaarsed. Eesti Idamaise Tantsu Koja liikmena lööb ta kaasa siinsete idamaise
tantsu sündmuste korraldamises.

IRISE KURSUSED:


Araabia pop koreograafia “Happy Birthday/Sana Helwa ya Gameel” (kesktase)

Tantsijaid kutsutakse tihtipeale esinema sünnipäevadele – seega on üks hästi tuntud sünnipäevalugu heaks täienduseks kõhutantsija repertuaari. Samuti haakub see lugu ja tants käesoleva aasta Eesti Idamaise Tantsu Festivali juubelimeluga! Kursusel osalejatel on võimalus tantsuga esineda juba kursusele järgneval päeval koos Irisega - tantsukonkursi vahenumbrina. NB! Võta kaasa oma kostüüm!


DOKUMENTAALFILM “FUNOON SHAABEYA” (1t)


"Funoon Shaabeya" on film, mis dokumenteerib Egiptuse traditsioonilist tantsu ja muusikat ühe maailma põnevaima maa eri piirkondades - alates tantsudest nende algupärases keskkonnas kuni piirkondlike truppideni. Mida tähendab folkloor egiptlastele ja kuidas on see nende kultuuri kujundanud? Dokumentaalfilm toob esile seda, kuidas kauge minevik elab tänapäeva Egiptuse pärimuses, traditsioonides ja inimestes.

Mõiste "Funoon Shaabeya" tähistab rahvakunsti ja film keskendub pärimust elus hoidvatele kunstnikele. Just tänu pühendunud kunstnikele ja noortele aktivistidele püsivad Egiptuse traditsioonid eri kultuurisündmuste ja -keskuste vahendusel tänini elus. Paiku, kus esitatakse eri tantsu- ja muusikastiile alates iidsetest aegadest kuni tänapäevani, leidub kõikjal Egiptuses.

Filmi autor: Sheyla (Tereza Bártová Klementová)
Kaamera ja järelproduktsioon: Klaudia Bónová
Heli järelproduktsioon: Roman Opia Ševčík


www.egyptianfolklore.com


Jooksvaid uudiseid saab jälgida Eesti Idamaise Tantsu Koja Facebooki ja Instagrami lehtedel!



Rahvusvaheline Idamaise Tantsu Festival toimub alates 2003. aastast ning on suurim ja pikima traditsiooniga idamaise tantsu sündmus Eestis. Selle raames toimuvad töötoad, konkurss, galakontsert, vabalava kontserdid ning idamaine turg e. bazaar. Festivali raames on toimunud ka paneelarutelusid, filminäitamisi, moedemonstratsioone. Festivali külalisõpetajad on rahvusvaheliselt tunnustatud tipptegijad. Festival kestab 2-3 päeva ning toimub tavaliselt Tallinnas. 


Tutvu festivali ajalooga